piątek, 16 grudnia 2016

Spike vs Javelin - małe porównanie ppk

Prawie dwa tygodnie temu mój znajomy zrobił porównanie pomiędzy używanymi w Wojsku Polskim Spike'ami LR, a obecnie proponowanymi przez Amerykanów Javelinami.

Za jego zgodą wrzucam tutaj to porównanie, ale opatrując to częściowo swoją redakcją.

 Długość pocisku w kontenerze:

- Javelin - 121 cm
- Spike LR - 114 cm


Masa zestawu (kontener + CLU + trójnóg):

- Javelin - 15,1 kg + 7 kg + 4 kg
- Spike LR - 13,3 kg + 10,5 kg + 2,8 kg


Naprowadzanie:

- Javelin - Fire-and-Forget
- Spike LR - Fire-and-Forget lub Fire-Observe-and-Update (po zerwaniu światłowodu przy zalokowaniu na celu Fire-and-Forget)


Głowica śledząca:

- Javelin - na podczerwień, niechłodzona
- Spike LR - na podczerwień, chłodzona i telewizyjna (CCD)


Czas chłodzenia CLU:

- Javelin - 2,5 minut
- Spike LR - ok. 10 minut


Minimalna temperatura zdolności operacyjnej:

- Javelin - -32 °C
- Spike LR - -50 °C 

Tryby pracy:

- Javelin:
1. FF, IR, trajektoria niska (pułap: 65 m)
2. FF, IR, trajektoria wysoka (pułap: 150 m)


- Spike LR:
1. FF, IR, trajektoria niska
2. FF, IR, trajektoria wysoka
3. FO, IR, trajektoria niska
4. FO, IR, trajektoria wysoka
5. FF, CCD, trajektoria niska
6. FF, CCD, trajektoria wysoka
7. FO, CCD, trajektoria niska
8. FO, CCD, trajektoria wysoka
i dowolne kombinacje z wykorzystaniem trajektorii, głowic śledzących, trybu manualnego, możliwości zerwania światłowodu itd.


Czas lotu:
- dla odległości 1000 m: Javelin (6 sekund), Spike (7 sekund)
- dla odległości 2500 m: Javelin (15 sekund), Spike (15,5 sekund)
- dla odległości 4000 m: Javelin (26 sekund; teoretycznie), Spike (26 sekund).Gdy po raz pierwszy opublikowałem to porównanie osobiście, to dostałem w związku z nim parę pytań do tego porównania. Dlatego też porównanie wzbogacę własnym opisem "sytuacji". 

1. Jakie jest porównanie zdolności rażenia tych dwóch ppk?

W przypadku ppk top-attack z tandemową głowicą kumulacyjną parametry (tj. przebijalność pancerza) nie gra większej roli, ponieważ te pociski atakują cele pancerne od strony stropu, a w skrajnym przypadku płytę przednią górną pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego.

W przypadku czołgów zachodnich strop i nachylona pod bardzo dużym kątem płyta przednia mają niewielką grubość - nawet w Abramsie (słusznie uważanym za jeden z najlepiej opancerzonych czołgów świata) płyta przednia górna ma grubość 2 cali (tj. 50,8 mm).

Natomiast w przypadku czołgów radzieckich płyta przednia górna jest najgrubszym elementem pancerza, jednakże Spike lub Javelin atakuje ją pod kątem prostym. W tym przypadku grubość efektywna atakowanego pancerza wynosi od 100 (T-55) do 205 mm (T-80U), podczas gdy deklarowana przebijalność prezentowanych tu ppk to 700-1000 mm RHAe.

2. Dlaczego przy wartości 4000 m dla Javelina podałem uwagę "teoretycznie"?

Problemem Javelina jest jego CLU, ponieważ on ze względu na swoje parametry ogranicza zasięg skuteczny FGM-148 do 2500 m. Powyżej tej wartości jedyne, co można zobaczyć, to jedną wielką plamę ciepła.

Obecnie konstruktorzy pracują nad nowym CLU dla Javelina, dzięki któremu zasięg skuteczny ppk ma wzrosnąć do 4750 m, ale ten CLU nie jest nam proponowany.

3. Spike ma bardzo długi czas chłodzenia głowicy śledzącej, przez co jest on wtedy niezdatny do użytku i dyskwalifikuje go jako skuteczną broń

Jak jest wspomniane w porównaniu, głowica śledząca CLU w Spike jest dwuspektralna, więc w trakcie chłodzenia głowicy IR operator ppk może używać przez cały czas toru optycznego, który już tego chłodzenia nie potrzebuje. Natomiast w Javelinie operator musi opierać się wyłącznie na głowicy IR, a bateria w CLU pozwala na chłodzenie jej bez zewnętrznego źródła zasilania maksymalnie przez 7 godzin.

Co więcej, wielospektralność głowicy Spike'a pozwala na zdwojenie powyższego systemu uzbrojenia, gdyż sama głowica pozwala na jednoczesne naprowadzanie aż dwóch pocisków, co jest bardzo ważne przy obecnie trwającym rozpowszechnianiu się ASOP.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania w związku z tym, to można się ze mną skontaktować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz